Neler Yaptık?

Oy ve Ötesi, Türkiye’de demokratik değerlere toplum olarak sahip çıkma kültürünün yerleşmesi için gönüllü bir bilinçlendirme ve sivil toplumu güçlendirme hareketi olarak doğdu. Demokratik süreçlerin pekiştirilmesi ve geliştirilmesinde ilk adım olan adil, güvenilir ve şeffaf seçimler için tarafsız, partiler üstü ve sivil seçim gözlemciliği misyonu ile 2013’ün Aralık ayında bir avuç insan ile başlayıp dört ay kadar kısa bir süre içerisinde 30.000’in üzerinde gönüllüden oluşan bir sivil platforma dönüştü.

İlk olarak 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde 30.000’in üzerindeki gönüllü ağıyla vatandaş gözlemciliğine dayalı seçim gözetmenliğini yaygınlaştırdı; tekrarlanan Yalova Seçimi’nde ve Ağustos 2014’te gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde de aktif olarak oy verme ve oy sayımı süreçlerine hakim gönüllülerimizle yer aldık. Bu süreçte en büyük destekçimiz gönüllülerimizin 2/3’ünü oluşturan kadınlar oldu!

Tarafsız ve bilinçli gönüllülerimizle seçimleri gözlemleme ve herkese eşit mesafede durma ihtiyacını her seçimde tekrar gördük. Demokrasinin tartışmasız ilk ayağı olan şeffaf seçimlerin, tarafsız sivil toplum tarafından sahiplenilmesini sağlamaya devam edeceğiz. Oy ve Ötesi’nin ana odağı sivil seçim gözlemciliğini yaygınlaştırmak için ülke çapında seçim ve sayım sürecine hakim gönüllüler, gönüllü gözlemciler yetiştirmek olarak kalacak.

Geçmiş seçimler ile ilgili raporlar ve tutanak sonuçlarını bu sayfada bulabilirsiniz.10 AĞUSTOS CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Oy ve Ötesi olarak sandık gözlemciliği organizasyonumuzu 6 şehirde yaygınlaştık. İstanbul’a ek olarak; Ankara, Adana, Bursa, İzmir ve Antalya'daydık!

Geçmiş başarılarımız ve sonuç odaklı yaklaşımımız neticesinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri haftasında seçim ile ilgili gazete ve televizyon programlarında sıkça yer aldık. Seçim günü bir haber kanalında gün içinde birbirini takip eden canlı yayınlara katılarak seçimlerin gidişatını yorumladık. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarafsız sivil gözlemciliğini yaparak tespitlerimizi ve sonuçları tüm açıklığıyla kamuoyu ile paylaştık.

Gönüllü yazılımcı ekibimizin geliştirdiği Türkiye Tutanak Teyit (T3) sistemi ile Türkiye’de ilk defa paralel oy sayımı gerçekleştirdik. Bu sistem ile taranıp sisteme yüklenen tutanak sonuçları bilgisayar başında birbirinden bağımsız üç farklı kişi tarafından teyit edildikten sonra sonuç sistemine yansıdı ve Oy ve Ötesi ilk 60 saat içinde 20.000’in üzerinde karşılaştırmalı ve doğrulanmış seçim sonuçlarını yayınladı.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından resmi davet ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerini gözlemlemek için çağrılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) / Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu’nun hazırladığı Cumhurbaşkanlığı seçim raporunda sivil seçim gözlemciliğinden Oy ve Ötesi özelinde bahsedildi. Oy ve Ötesi raporda “Oy ve Ötesi” tarafından gözlemciler yerleştirilerek paralel oy döküm çalışması yapılmıştır. 13 Ağustos tarihinde örgüte ait internet sayfasında Türkiye’nin altı büyük ilinde bulunan 20.000’den fazla seçim merkezinin sonuçları yayınlanmıştır. Oy sayımı halk tarafından izlenebilmiştir.” ifadeleriyle yer almış olma başarısını gösterdi.

YALOVA’DA TEKRARLANAN YEREL SEÇİMLER

Yalova seçimlerinde 15 okulda 244 sandıkta oy kullanıldı. Bizler Oy ve Ötesi olarak, çoğunluğu İstanbul’dan kalkıp gelen 30 avukatımız, 40 okul sorumlumuz ve 250’den fazla sandık gözlemcimizle sandıklarımıza sahip çıktık. Seçim sonucunda ise, sandıkların %94’ünden ıslak imzalı olmak üzere, tüm sandıklardan sonuçları toplamış ve sonuçları kamuoyu ile paylaşmış olduk.30 MART İSTANBUL SEÇİMLERİ

‘İstanbul’da 33.000 sandığımız için 33.000 gönüllü arıyoruz!’ sloganıyla yola çıkarak, seçimlerde 26.500 gönüllümüzle görev aldık. Sandıkların %95’inden sonuç tutanaklarını toplayarak Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan seçim sonuçlarıyla kıyasladık ve tespitlerimizi paylaştık. Tüm vatandaşları, herkesle eşit söz hakkına sahip oldukları sandıklarda yasal haklarını kullanmaya ve ‘ses vermeye’ davet ettik. İlk seçim tecrübemiz olan 30 Mart seçimlerinde yürüttüğümüz iletişim kampanyasıyla ilk 4 ay içinde 30.000 gönüllüye ulaştık ve bu farkındalığı yarattık. Aday tercihlerinin daha bilinçli yapılmasına katkıda bulunmak üzere belediye başkan adaylarının kısa videoları çektik. Seçmenin oy vereceği adayı daha iyi tanıması için belediye başkan adaylarından aday oldukları ilçe veya büyükşehirdeki en büyük iki sorunu, çözümlerini ve projeleri anlatmalarını istedik. Ayrıca kararlara vatandaşların katılımcılığıyla ilgili yaklaşımlarını öğrendik, projelerinin şeffaflığı ve denetlenebilirliği ile ilgili planlarını sorduk.

Aday videolarına Youtube sayfamızdan ulaşabilirsiniz

Önemli not: Aday tanıtım videoları çekimi için, tarafsızlık ilkemiz gereği tüm siyasi partilerle konuşulmuş ve proje hakkında bilgi verilmiş, adayları davet edilmiştir. Ancak, sadece bunun yararlı olabileceğine inanan adaylar / siyasi partiler katılım göstermiştir.

[addtoany]
error: İçerik korunmaktadır, kopyalama yapılamaz!