Oy ve Ötesi Podcast-19 (17): Salgın ve Çocuk İstismarı

Çocuk, istismar karşısında gerçekten “susar” mı? İstismarın önüne geçmek için hepimize düşen görevler neler? Birey olarak çocuğa bakış açımızda ne gibi sorunlar var? Çocukların sınırlarını, mahremiyetini, bedensel ve manevi haklarını yeterince gözetiyor muyuz? Çocuk hakları mücadelesine nasıl katkıda bulunabiliriz? UCİM kurucusu Saadet Özkan ve Klinik Psikolog Aslı Çelikler ile konuştuk. Söyleşiyi yapan: Melek Demir.

Hepimizi ilgilendiren bu söyleşiyi kaçırmayın!

Saadet Özkan
Saadet Özkan, 15 Haziran 1978’de İzmir’de doğdu. Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği eğitiminin ardından Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve İletişim bölümünden mezun oldu. Özel bir Akademiden Trainer Advanced Master Plus programı eğitimi alan Saadet Özkan, Kişisel Gelişimci uzmanı Yaşam Koçu, Öğrenci Koçu, Performans Koçluğu, Trainers Training, Kuantum, Gestalt Therapy, Hypnosis Master, NLP alanında çalışıyor. İzmir Menderes’te 6 öğrenciye cinsel istismarda bulunan okul müdürünün yargılanmasını sağlayarak 82 yıl 6 ay hapis cezası almasını sağlayan Saadet Özkan, verdiği mücadeleyle dünyaya örnek oldu. Dünyada her sene sadece 12 kadına verilen ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’nü First Lady Melania Trump’ın elinden aldı. Başlattığı bu mücadele ile ülkede milyonlarca çocuğa ve aileye umut olan Özkan, 2017 senesinin Temmuz ayında Mersinli iş adamı olan Yücel Ceylan ile birlikte Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği( UCİM)’ni kurdu. Ülkede 50 bin aşkın gönüllü UCİM üyesi ile birlikte farkındalık eğitimleri veren Özkan, aynı zamanda çocuk istismarı davalarında da aktif olarak gönüllü avukatlar ile mücadele vermeye devam ediyor.

Aslı Çelikler
İstanbul Üniversitesi’nde psikoloji lisansının ardından Haliç Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamladı. Özel bir danışmanlık merkezinde çocuk ergen terapisti olarak çalışmakta ve aynı zamanda okul öncesi kurumlara danışmanlık hizmeti vermektedir. Çocuk odaklı pek çok sivil toplum projesinde gönüllülük faaliyetleri gerçekleştiren Klinik Psikolog Aslı Çelikler şu an Dünya Çocukları Derneği eğitimcilerinden biri olup çocuğun cinsel istismardan korunmasına yönelik eğitim ve seminer çalışmaları sürdürmektedir.