Oy ve Ötesi Podcast-19 (5): Salgın ve Temiz Suya Erişim Hakkı

“Küresel salgından korunmak için ellerimizi sık sık yıkayalım.” Peki ama hepimiz temiz suya erişebiliyor muyuz? Sosyoekonomik eşitsizlikler, su hakkına erişimi nasıl etkiliyor? Konuya, Dr. Gaye Yılmaz’ın sunduğu çarpıcı perspektiften bakmanızı önemle tavsiye ediyoruz! Söyleşiyi yapan: Doç. Dr. Başak Yavçan.

Keyifli dinlemeler!

Dr. Gaye Yılmaz
1959’da İstanbul’da doğdu, bütün eğitimini İstanbul’da tamamladı ve Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 
Uzun süre finans piyasaları alanında çalışıp emekli olduktan sonra 1996-2008 yılları arasında DİSK-Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve DİSK-Birleşik Metal İş Sendikası’nda uluslararası ilişkiler uzmanı olarak çalıştı. 
Yüksek lisansını 2004-2005 yıllarında Kassel ve Berlin’de Global Labour University’de tamamladı ve Hizmet emeği ve Marxist Değer Teorisi üzerine bir yüksek lisans tezi yazdı. Doktorasını 2006-2009 yıllarında Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yaptı ve doktora tezinde su kaynaklarının metalaşması konusuna yoğunlaştı. 
Gaye Yılmaz’in başta küreselleşmenin ekonomi politiği ve Suyun Metalaşması olmak üzere çeşitli kitap çalışmaları vardır. Dr. Gaye Yılmaz halen öğretim üyesi olarak görev aldığı Kassel Üniversitesi’nde ekonomi politik dersleri vermektedir.