Oy ve Ötesi Podcast-19 (8): Salgın ve Uzaktan Eğitim

Salgınla birlikte hayatımıza giren uzaktan eğitim, her öğrenci açısından erişilebilir bir yöntem mi? Uzaktan eğitimin kapsayıcı ve eşitlikçi olması için neler yapılmalı? Öğretmenlerin kendi aralarındaki deneyim paylaşımının önemi nedir? Sivil toplum, eğitim alanında neler yapabilir? Uzun yıllar Eğitim Reformu Girişiminde çalışmalar yürüten Batuhan Aydagül ile konuştuk. Söyleşiyi yapan: Mustafa Köksalan.

İyi dinlemeler!

Batuhan Aydagül
Darülmuallimin mezunu olarak Muğla’da yeni Cumhuriyet’in köy okullarını kuran büyük dedesinden bu yana dört kuşaktır eğitimin içinde olan bir ailenin içinde büyüdü. Marmara Üniversitesi’nde İşletme alanında lisans derecesini ve Stanford Üniversitesi’nde Uluslararası Eğitim Politikası ve Yönetimi alanında yüksek lisansını tamamladı. Eğitim alanında 20 yıla yakın çalışmış bir politika analisti ve eğitim uzmanıdır.

2003’teki kuruluşundan itibaren Eğitim Reformu Girişimi’nde çalışmaya başlamış, 2013 – 2019 yılları arasında direktörlük görevini üstlenmiştir. Eylül 2019’dan bu yana University of Wisconsin-Madison’da eğitim politikaları çalışmaları alanında doktorasını yapıyor. Türkiye, Güney Doğu Avrupa, Kafkaslar, Orta Doğu ve Liberya’da eğitim alanında farklı deneyimler biriktirdi. Aydagül, Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) Yönetim Kurulu Üyesidir. Öncesinde ise, Darüşşafaka Cemiyeti’nde, Öğretmen Akademisi Vakfı’nda (ÖRAV) ve merkezi Hırvatistan’da bulunan ve bölgesel bir ağ olan Network of Education Policy Centers’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.

Türkiye’de kamu eğitimine yaptığı katkılardan dolayı 2012 yılında Chicago Council of Global Affairs tarafından Patricia Blunt Koldyke Sosyal Girişimcilik Ödülü’ne layık görülmüştür. 2007 – 2008 arasında Liberya İlköğretimi Yapılandırma Programının koordinatörlüğünü üstlenmiş ve çalışmaları sonucunda Liberya Eğitim Bakanlığı’ndan Üstün Hizmet Ödülü almıştır.