Oy ve Ötesi

Bizler, OY ve ÖTESİ olarak, tamamen gönüllü ve siyasi partilerden bağımsız genç bireyler olarak yola koyulduk. Bir avuç insan olarak başlayan girişimimiz dört ayda şeffaf ve demokratik seçim bilincinin yerleşmesini isteyen 30.000’in üzerinde gönüllüden oluşan bir gönüllü platformuna dönüştü ve farklı illerden gönüllülerimizin katılımıyla 50.000'e yaklaşarak artmaya devam ediyor. Tüzel bir kişilik altında çalışmalarımızı gerçekleştirmek için 24 Nisan 2014 tarihinde OY ve ÖTESİ Derneği’ni kurduk. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde İstanbul’da, Haziran 2014 Yalova’da tekrar eden seçimlerde ve 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıklarımıza sahip çıkmak üzere sandıklarda gönüllü gözlemcilik yaptık ve sayım tutanaklarını topladık. Gönüllülerimizin emeği, istekliliği ve yoğun katılımıyla onların omuzunda yükselen bu girişimde gördük ki Oy ve Ötesi’nin sandık başındaki tecrübesi tarafsız kalarak görüşü birbirinden farklı binlerce insanı bir araya getirmesi ve beraber uyum içinde çalışabildiklerini öncelikle kendilerinin, sonra da toplumun deneyimlemesi oldu.

Oyumuza sahip çıkmanın ‘ötesi’nde ülkemizde geçireceğimiz daha güzel günler için geleceğe katkıda bulunmak misyonumuzu sürdüreceğimiz 3 farklı alandaki ÖTESİ çalışmalarımızı belirledik. (1) Gönüllü sandik gözlemci organizasyonumuzu genişletmek ve etkinleştirmek, (2) seçim sistemindeki aksaklıkların giderilmesine yönelik bir baskı grubu olmak ve son olarak (3) sosyal ağımızı güçlendirme çalışmalarımızı gerçekleştirmek.

Dernek tüzüğümüzü okumak için tıklayınız (yeni bir sayfa açılacaktır).

Oy ve Ötesi

Tamamen gönüllü ve bağımsız sekiz arkadaş olarak yola çıkıp dört ayda şeffaf ve demokratik seçim bilincinin yerleşmesini isteyen 30.000’in üzerinde gönüllüden oluşan bir platforma dönüştük. 24 Nisan 2014 tarihinden itibaren dernek olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz!

Ne yapıyoruz?

Şeffaf ve demokratik seçim bilincinin yerleşmesini istiyoruz ve bunun için 30 Mart yerel seçimlerinde 30.000'in üzerindeki gönüllü ağımızla ilk defa seçimleri sivil olarak gözlemledik; tekrarlanan Yalova Seçimi'nde ve Ağustos 2014'te gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde de aktif olarak oy verme ve oy sayımı süreçlerine hakim gönüllülerimizle yer aldık. Herkese eşit mesafede, bağımsız ve tarafsız durarak bilinçli ve eğitimli gönüllülerimizle seçimleri gözlemleme ihtiyacını her seçimde tekrar gördük. Oy ve Ötesi'nin tecrübesi tarafsız kalarak görüşü birbirinden farklı da olsa binlerce insanı bir araya getirmesi ve beraber uyum içinde çalışabildiklerini öncelikle kendilerinin, sonra da toplumun deneyimlemesi oldu. En büyük farkımız gözlemlerimiz sonucunda her seçim sonunda kamuoyuyla paylaştığımız seçim sonuçlarını büyük bir hızla yayımlamak oldu. 2015 Genel Seçimleri'nde 46 il ve 173 ilçede gözlemcilik yaptık. Türkiye'deki oyların 1/3'üne dokunduk ve topladığımız tutanaklar ile resmi sonuçları T3 sistemimiz aracılığıyla karşılaştırabildik. Bu karşılaştırmayı Türkiye'de bulunan 174.400 sandığın %74'ünde yaptık. Devamı >>

Bağımsız mali denetim raporu

Oy ve Ötesi Derneği olarak attığımız her adımda ilkelerimize sadık olmak bizler için çok önemli. Bu sebepten, şeffaflık ve etik davranış ilkelerimize bağlı kalarak bağımsız finansal denetimden geçme kararını verdik. Bağımsız denetim firması KPMG tarafından hazırlanan raporumuzu buradan okuyabilirsiniz.

Nasıl destek olursunuz?

Derneğimizin çalışmalarına katkıda bulunmak isterseniz banka aracılığı ile bağış yapabilirsiniz. İş Bankası Beyoğlu Şubesi IBAN: TR65 0006 4000 0011 0111 8344 07 Garanti Bankası Abdi İpekçi Şubesi IBAN: TR48 0006 2001 1300 0006 2994 01

error: İçerik korunmaktadır, kopyalama yapılamaz!