VE ÖTESİ

Türkiye’de katılımcı demokrasiyi tabana yaymak amacıyla sivil toplumu bilinçlendirmek ve güçlendirmek için yapılan faaliyetleri kapsamaktadır.  

Yurttaşların kendi katılımlarıyla birlikte bireyselden yola çıkarak toplumda yaratabilecekleri değerin farkına varmasını sağlamaktır.

Yurttaşlık bilincini “hak ve sorumluluklarını yerine getiren birey”den öteye taşıyan, birlik ve beraberlik içinde, çevresine karşı sorumlu / duyarlı yurttaşlık bilincini destekleyen aktif bir toplum yapısına katkı sağlama hedefidir.

Hayata geçirdiğimiz her projede bir sonraki adımı düşünmemizi ve hayal etmemizi sağlayan bakış açısıdır.

Demokrasiyi sadece seçimlerde oy kullanarak yaşatabilmenin mümkün olmadığını bilip “Oyumuzu verdik ama oy vermenin ötesi nedir?” sorusunu sormaktır. Oylarımızı isterken verilen sözlerin takipçisi olmaktır. Verilen sözlerin yerine getirilmesi için yurttaşlar olarak fikirlerimizle katkı sağlayıp, elimizi taşın altına koymaktır.

Seçtiğimiz temsilcilerin, siyasi partilerin, siyasi aktörlerin ve yetkili kurumların; toplumsal konularda faaliyetlerinin topluma faydalarını sorgulama ve süreçlere katılma isteğidir.

Oy ve Ötesi’nin ötesi, demokratik toplum yapısının güçlenmesine yönelik yurttaşların katılımıyla hayata geçirilen tüm faaliyetlerdir.